Menu

Składacz

Poprawna polszczyzna, edycja tekstu, skład komputerowy - to, co związane jest z powstawaniem książki lub czasopisma oraz warsztatem pracy redaktora i składacza

Pomnik z czy bez cudzysłowu?

ewqu

redarmyrifleman2041127_1920Zawsze, kiedy sprawdzam teksty przewodników, "wpadam" na jakiś pomnik. Jedni piszą daną nazwę wielką literą (również każdy jej wyraz), inni tylko pierwszy wyraz, a jeszcze inni dorzucają do tego wszystkiego cudzysłowy.

Wyjaśnień w zasobach internetowych i tradycyjnych można znaleźć kilka, ale jak zawsze najważniejsze są konsekwencja i umiar. W tym względzie, najklarowniejsza jest odpowiedź prof. Bańko z PWN, który pisze, że "Łączenie cudzysłowu z wielkimi literami nie wydaje mi się konieczne".

Zatem samo słowo pomnik traktujemy jako słowo potoczne, ale już nazwę samego pomnika należy zapisać wielką literą, np. pomnik Pomordowanym na Wschodzie czy pomnik Obrońców Warszawy.

Gorzej się ma sprawa z potocznymi nazwami pomników. Opis takiej sytuacji znalazłam na stronie KUL-u:

"Proszę o rozwianie wątpliwości, czy w nazwach pomników wszystkie wyrazy piszemy dużą literą? Czy dajemy cudzysłów? Np. ...widzimy (")P/pomnik S/siusiającego C/chłopczyka(")..., ...widzimy P/pomnik Nelsona..., ...przed nami (")J/jeździec M/miedziany(")...?

(...) Wątpliwości wzbudzają nazwy pomników, które w zasadzie nie upamiętniają konkretnej jednostki, jak właśnie siusiający chłopiec. Sądzę, że można potraktować tę nazwę jak tytuł (tak zdaje się funkcjonuje w języku oryginalnym "Manneken pis") i mówić o rzeźbie lub fontannie "Siusiający chłopiec", podobnie nazwa "Jeździec miedziany" funkcjonuje jak tytuł, w tytułach dzieł sztuki zaś piszemy wielką literą pierwszy wyraz. W takich przypadkach można też zastosować cudzysłów".

 

zdjęcie: https://pixabay.com/pl/red-army-rifleman-my%C5%9Bliwiec-2041127/

© Składacz
Blox.pl najciekawsze blogi w sieci